top of page
Writer's pictureHospitalija Pharmacum

Bol i kronične rane.

Upravljanje bolom u liječenju rana zahtijeva strateški pristup kako bi se postigli bolji ishodi. Prije svega, potrebno je razumjeti različite vrste boli, uključujući akutnu i kroničnu bol. Akutna bol obično je kratkotrajna i izravno povezana s ozljedom ili upalom, dok kronična bol traje dulje od normalnog vremena zacjeljivanja, često zbog stanja kao što su neuropatija ili ishemija. Bol može uzrokovati infekcija, koja povećava upalu i odgađa zacjeljivanje, pritisak na koštane izbočine koji dovodi do dekubitusa ili neodgovarajuće promjene obloga koje prionu na ranu i uzrokuju bol prilikom skidanja.

Upravljanje bolom postaje izazovno zbog složenosti pacijentovih zdravstvenih stanja, poput dijabetesa ili neuropatije, koja utječu na percepciju i intenzitet boli. Različiti pragovi boli kod pacijenata zahtijevaju prilagođene procjene i intervencije. Barijere poput nedovoljne procjene boli, pacijentove nelagode u prijavljivanju boli zbog straha od ovisnosti ili stigme, kao i ograničenog pristupa analgeticima zbog cijene ili regulativnih ograničenja, dodatno otežavaju učinkovito upravljanje bolom.

Učinkovite tehnike za smanjenje boli uključuju farmakološke metode poput topičkih anestetika, koji privremeno otupljuju područje za promjene obloga, NSAID lijekove poput ibuprofena ili naproksena koji smanjuju upalu i pružaju sistemsko ublažavanje boli, te opioide, koji se koriste za jaku bol, ali ih treba pažljivo nadzirati kako bi se spriječila ovisnost. Ne-farmakološke metode poput kompresijske terapije mogu pomoći kod venskih ulkusa na nogama smanjujući oteklinu i poboljšavajući protok krvi. Tehnike opuštanja, poput dubokog disanja, meditacije i vođenih slika, pomažu pacijentima mentalno upravljati boli. Odgovarajuće obloge, poput hidrogelova i hidroklolida, smanjuju prionjivost i štite živčane završetke.

Holistički pristup uključuje edukaciju pacijenata kako bi dobili jasne informacije o vrstama rana, uzrocima i realnim očekivanjima u vezi zacjeljivanja. Poučavanjem odgovarajućih tehnika njege rana i korištenja analgetika, pacijenti su osnaženi za bolje upravljanje svojim stanjem. Nutritivna podrška je također bitna, uz uravnoteženu prehranu bogatu proteinima, vitaminima A i C te cinkom, ključnim za obnovu tkiva. Dodaci prehrani mogu biti razmotreni ako je unos hrane nedovoljan. Kronične rane često uzrokuju anksioznost, depresiju i socijalnu izolaciju, pa je važno uključiti psihološko savjetovanje ili grupe podrške kako bi se smanjio emocionalni teret boli.

Prilagođeni planovi upravljanja bolom ključni su za bolju usklađenost i rezultate kod pacijenata. Kombinacijom medicinskih i ne-medicinskih strategija s holističkom skrbi može se obuhvatiti višestruke aspekte boli u liječenju rana. Aktivnim uključivanjem pacijenata, osnažujemo ih i poboljšavamo njihov put ozdravljenja.

NATROX® O₂ primjenjuje se u terapiji kroničnih rana kroz kontinuiranu isporuku kisika, što ima značajan učinak na smanjenje boli povezane s ranama. Terapija omogućuje poboljšanu oksigenaciju tkiva, čime se ubrzava proces zacjeljivanja, potiče formiranje novih krvnih žila, i poboljšava lokalni metabolizam, što dodatno pomaže u borbi protiv infekcija. Sustavno korištenje ove terapije pokazalo je pozitivne rezultate u smanjenju upotrebe opijata i poboljšanju usklađenosti pacijenata s tretmanom, pružajući učinkovitu alternativu tradicionalnim metodama liječenja boli.

Osim toga, klinički podaci pokazuju da NATROX® O₂ može znatno smanjiti bol tijekom 12-tjednog perioda terapije, što je osobito važno kod pacijenata s teško zacjeljujućim ranama. Primjena ove terapije kod kuće pruža pacijentima dodatnu udobnost i privatnost, omogućavajući im da upravljaju svojom terapijom na učinkovit način.

S obzirom na ove prednosti, NATROX® O₂ se preporučuje kao dodatna terapija za kronične rane koje se teško zacjeljuju, čak i kada standardne terapije ne postižu željene rezultate.

18 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page