top of page
vanjarajcevac

Kako pronaći savršenu ravnotežu u 24 sata za optimalno zdravlje


Često intuitivno osjećamo što je zdravo za nas: stajanje je bolje nego sjedenje, vježbanje je ključno za dobrobit, a kvalitetan san je neizbježan. Međutim, kako pronaći pravu ravnotežu kroz dan, posebice ako večernje vježbanje narušava naš san ili nas tjera da više sjedimo zbog umora?

Nedavna istraživanja sugeriraju da optimalna dnevna raspodjela za zdravlje uključuje prosječno 8,3 sata sna i 2,2 sata lagane do umjerene tjelesne aktivnosti. Trenutne smjernice preporučuju tjedno 2,5 do 5 sati umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti, no važno je razmotriti kako rasporediti te aktivnosti tijekom dana za najbolje rezultate za zdravlje.

Znanstvenici su koristili tjelesne senzore na više od 2000 odraslih tijekom sedam dana kako bi analizirali njihovo fizičko ponašanje. Uzimajući u obzir podatke kao što su opseg struka, šećer u krvi i osjetljivost na inzulin, izrađen je model za procjenu zdravstvenih rizika. Studija je otkrila optimalne kombinacije dnevnih aktivnosti koje smanjuju rizik od srčanih bolesti i kontroliraju razine glukoze.

Zanimljivo je da čak i lagana tjelesna aktivnost, kao što je hodanje manje od 100 koraka u minuti, ima snažan učinak na kontrolu glukoze, posebno kod osoba s dijabetesom tipa 2. Redovito prekidanje sjedenja kratkim hodanjem može značajno poboljšati metabolizam, posebno nakon obroka.

Dok umjerena do intenzivna tjelesna aktivnost može izgledati zastrašujuće, više od dva sata dnevno takve aktivnosti, poput brzog hodanja, može imati znatne zdravstvene prednosti. Ipak, važno je naglasiti da su ovi nalazi preliminarni i potrebna su daljnja istraživanja.

Smjernice za tjelesnu aktivnost trenutno se usredotočuju na intenzitet i trajanje, ali jednako je važno razmotriti kako rasporediti aktivnosti tijekom dana. Ključno je smanjiti vrijeme sjedenja gdje je moguće, povećati vrijeme provedeno stojeći i u laganom kretanju, intenzivirati tjelesnu aktivnost i osigurati 7,5 do 9 sati sna noću. Promišljene promjene, poput manje vremena pred ekranom, aktivnijeg putovanja na posao i ranijeg odlaska na spavanje, mogu znatno poboljšati naše zdravlje.

Tako, prilagodbom naših svakodnevnih aktivnosti, možemo značajno utjecati na naše zdravlje, izbjegavajući dugotrajno sjedenje i usmjeravajući se na kvalitetan san i redovitu tjelesnu aktivnost.

10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page